آیین نامه صندوق تعاون و رفاه کانون

 

به نام خدا

آگهی برگزاری مجمع عمومی عادی (نوبت اول)
انجمن صنفی کارگری فیلمنامه نویسان استان تهران

بدینوسیله از کلیه اعضاء انجمن مذکور دعوت می گردد روز چهارشنبه 1397/01/29ساعت 14 در محل سالن سیف اله داد (خانه سینما خیابان بهار)حضور بهم رسانید
دستور جلسه

  • گزارش هیئت مدیره ، بازرس ، خزانه دار
  • برگزاری انتخاب بازرس

هیئت مدیره انجمن صنفی کارگری فیلمنامه نویسان استان تهران

 

 

 

 

 

 

كتاب «رازهاي جدايي: سينماي اصغر فرهادي» نوشته سعيد عقيقی توسط انتشارات روزنه منتشر شد
به گزارش روابط‌عمومی انتشارات روزنه، كتاب «رازهاي جدايي: سينماي اصغر فرهادي» نوشته سعيد عقيقی به تازگی توسط انتشارات روزنه منتشر شده است. عكس روي جلد اثر حبيب مجيدي و محمدعلی حیدری مجری طرح آن است.
این کتاب در فصل ابتدایی در قالب کلیات، راه‌های تکامل فیلم‌سازی فرهادی را بررسی می‌کند و سپس با تاکید بر حرکت ساختار کلاسیک بر بستری واقع‌گرایانه در هفت فیلم سینمایی فرهادی طی هفت فصل، رابطه‌ی چند وجهی فرمول‌های کلاسیک و الگوهای واقع‌گرایی را می‌کاود.


درباره اين كتاب آمده است:
واقع‌گرا یا کلاسیک؟ مساله این است. آیا شایسته است که مدام از تفاوت واضح این دومکتب سخن بگوییم یا در جست‌وجوی امکان همامیزی‌ِشان به فیلم‌ها رجوع کنیم؟ چه خواهد شد اگر قهرمان مفلوک یک فیلم واقع‌گرایانه در معمایی هیچکاکی گرفتارشود؟ یا چه خواهد شد اگر معمای مرگ زنی حل شود و معمای زندگی دیگران لاینحل بماند؟ چه می‌شود اگر معنای تجاوز و هويت متجاوز، انگیزه‌ی انتقام را تغییر دهد، و چه می‌شود اگر رازهای  جدایی، بیش از دلایل پیوند اهمیت داشته باشد؟ چه می‌شود اگر معمایی کلاسیک بر زمینه‌ی داستانی واقع‌گرا روایت شود، و چه خواهد شد اگر محور این جست‌وجو، سینمای اصغر فرهادی باشد؟
كتاب «رازهاي جدايي: سينماي اصغر فرهادي» در 230 صفحه و به قيمت 22500 تومان توسط انتشارات روزنه منتشر و روانه بازار كتاب شده است.

 

 

 

ساعت 16 سه شنبه 26 دی ماه خانه سینما میزبان سینماگران، نویسندگان، مترجمان و ناشران کشور خواهد بود تا به مرور آثار شاهپور شهبازی مدرس، مولف، مترجم و نویسنده سینمایی کشورمان بپردازند. در این نشست که با نمایش فیلم «در میان دیوارها» همراه است محمد گذرآبادی، جابر قاسمعلی و محسن آزرم نیز نگاه خود را به نسبت به کارنامه او بیان خواهند کرد

شاهپور شهبازی، فارغ التحصیل فیلمنامه نویسی و کارگردانی از دانشگاه هنرهای تجسمی کالسروهه (آلمان) و مولف کتاب تئوری های فيلمنامه در سينمای داستانی است. شهبازی برنده قلم زرين بهترين تاليف سينمايی و برنده جايزه و لوح تقدير از سوی كانون فيلمنامه نويسان برای مجموعه فعاليت ها در عرصه فيلمنامه نويسی است. وی همچنین مدرس دانشگاه هنر و معماری (مقطع كارشناسی ارشد)، دانشگاه سوره (رشته های فیلمنامه نویسی و تحلیل فیلم) و موسس کانون فیلم ایرانیان اشتوتگارد است. وی برگزاری سمینارهای فیلم نامه نویسی در شهر کلن، کالسروهه و ... را در کارنامه فعالیت های خود دارد.

 

 

 

انجمن صنفی فیلمنامه نویسان سینما پس از آنکه در اسفند ماه سال گذشته مجمع عمومی خود را با حضور نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار کرد و به رسمیت رسید پس از طی مراحل قانونی و ارائه مدارک لازم موفق به اخذ شماره ثبت از آن وزارتخانه شد. مجمع عمومی فوق الذکر روز یکشنبه هشتم اسفند ماه با حضور محمدرضا مویینی نایب رییس (وقت) هیئت مدیره خانه سینما و محمود کلاته نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محل خانه سینما برگزار شد و پس از رسمیت یافتن، با حضور هیئت رئیسه منتخب، اساسنامه تنظیم شده توسط انجمن که پیش تر برای اعضا ارسال شده بود مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با نظر و رای حاضران به تصویب رسید. سپس نامزدهای هیئت مدیره و بازرسی انجمن معرفی شدند و پس از اخذ و شمارش آراء آقایان: رضا مقصودی، حجت قاسم زاده اصل، سید سعید رحمانی، امیر عربی، سعید عقیقی، حسین ایری و محمود اربابی به عنوان اعضای اصلی و جلال الدین دری و عبدالرضا منجزی  اعضای علی البدل هیئت مدیره و همچنین حسن مهدوی فر به عنوان بازرس اصلی و مجتبی اقدامی به عنوان بازرس علی البدل برگزیده شدند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در پى تحريم فيلم سينمايى "لانتورى" توسط حوزه هنرى، شورای مرکزی کانون فیلم‌نامه‌نویسان سینمای ایران در راستای حمایت صنفی متنی را منتشر کرد. متن بيانيه كانون فيلمنامه نويسان  به شرح زير است:

"کانون فیلم‌نامه نویسان در راستای حمایت صنفی از اعضای خود با نارضایتی از شرایط توزیع فیلم‌ها و مداخله‌ی سلیقه‌ای، غیر قانونی و مسبوق به سابقه‌ی مدیران نهادهای سینمایی‌ای چون حوزه‌ی هنری که همواره از توفیق تجاری و هنری فیلم‌ها نگرانند و رابطه‌ی بالنده‌ی سینمای ایران و بینندگان‌اش را برنمی‌تابند، مسولیت نهادهای ذیربط را در این زمینه یادآوری می‌کند و آرزو دارد سالن‌های سینما بدون هرگونه تبعیض و صرفا برمبنای ترکیب کیفیت آثار و استقبال بینندگان در اختیار دوستداران واقعی سینمای ایران قرار گیرد."

 

 

 

 

کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران درگذشت هنرمند فقید، بهمن زرین پور، نویسنده، کارگردان و بازیگر پیشکسوت سینمای ایران را به جامعه بزرگ سینما و خانواده محترمشان تسلیت می گوید. روحش شاد و یادش همواره گرامی باد.

کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران درگذشت هنرمند فقید، عباس کیارستمی، مرد فراموش نشدنی سینمای ایران را به جامعه بزرگ سینما و خانواده محترمشان تسلیت می گوید. روحش شاد و یادش همواره گرامی باد.

رضا مقصودی رئیس کانون فیلمنامه نویسان خانه سینما در یادداشتی به بررسی اهمیت جایزه اصغر فرهادی در جشنواره کن 2016 پرداخته است. در این یادداشت که در تاریخ سوم خرداد 1395 منتشر شده آمده است:

امروز سوم خرداد است و صدا و سیما مرتب مارش پیروزی پخش میکند به یاد آزادی خرمشهر -که به حق جای شادمانی هم دارد- ولی آیا برای پیروزی اصغر فرهادی هم نباید مارش پیروزی پخش کرد؟ متیو اندرسن خبر نگار بی بی سی گفته: "فروشنده ی فرهادی یک فیلم بشدت اخلاقی و معنوی است. نخل طلا را باید به این فیلم بدهید."

 و حالا این فیلم هم در بخش فیلمنامه و هم بازیگرنقش اول مرد برنده جایزه شده است. اگر ما معتقدیم یک نظام اخلاقی و معنوی بر کشورمان حاکم است آیا نباید امروز مارش پیروزی بلندتر از قبل پخش شود؟ آیا برای پیروزی در عرصه فرهنگ و هنر نباید شاد بود؟

اما از آن سو جایزه فیلمنامه فرهادی در خور توجه است. برای سینمای ما که بعضی به غلط میپندارند مشکل اصلی اش فیلمنامه است کسب جایزه فیلمنامه جشنواره کن موضوع بسیار مهمتر و با ارزشتری است. چگونه ممکن است مشکل اصلی سینمای ایران فیلمنامه باشد اما بخش فیلمنامه سینمای ایران خارج از این مرز و بوم مورد توجه ویژه قرار بگیرد؟ سال گذشته هم فرید مصطفوی برای فیلم قصه ها برنده جایزه خرس طلایی جشنواره ونیز شد. این نشان از رشد کیفی مقوله فیلمنامه و فیلمنامه نویسی در سینمای ایران دارد که حاصل زحمات مجموعه فیلمنامه نویسی در سینمای ماست. ما باید از اصغر فرهادی ممنون باشیم بخاطر موقعیت ویژه ای که در سینمای جهان پیدا کرده و توانسته ارزشهای این بخش از سینمای ایران را به جهانیان معرفی کند

 

 

 

اصغر فرهادی کارگردان و فیلمنامه نویس برجسته ایران جایزه بهترین فیلمنامه را از شصت و نهمین جشنواره فیلم کن برای فیلمنامه فیلم "فروشنده" دریافت کرد. همچنین شهاب حسینی جایزه بهترین بازیگر این جشنواره را از آن خود نمود. کانون فیلمنامه نویسان خانه سینما این موفقیت بزرگ را به اصغر فرهادی، عوامل فیلم فروشنده و هنرمندان سینمای ایران تبریک می گوید.

پنجمین شب فیلمنامه نویسان سینمای ایران شبانگاه 25 اردی بهشت 1395 در ساختمان شماره 2 خانه سینما برگزار شد.

این مراسم با اجرای سروش صحت و سخنرانی فرهادی توحیدی به عنوان دبیر این مراسم آغاز شد. در ابتدای این مراسم فرهاد توحیدی که دبیر جشنواره فیلم سبز نیز است با اشاه به برگزار این جشنواره در این روزها گفت: الان درباره جشنواره سبز صحبت می کنم، بحران محیط زیست جهانی شده است و همه به دنبال حل آن هستند و صنعت سینما به آگاه شدن مردم در این زمینه کمک می کند.

او ادامه داد: پنجمین شب فیلمنامه نویسی که همزمان با روز فردوسی برگزار می شود مفتخر به این است که سال گذشته سهم کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران از فیلمهای تولید شده اندکی افزایش پیدا کرد، امیدوارم روزی برسد که این سهم به بیش از 50% برسد و بسیاری از فیلم های ساخته شده را فیلمنامه نویسان حرفه ای ایران بنویسند.

پس از سخنان فرهاد توحیدی کلیپی برای تقدیر از قاسم هاشمی نژاد پخش شد که در آن احمدرضا احمدی به یادآوری دستاوردهای این نویسنده فقید که در روزهای پایانی سال گذشته دار فانی را وداع گفت، پرداخت. در این کلیپ تصاویری از فیلم «فیل در تاریکی» با بازی فرامرز قریبیان پخش شد که بر اساس رمانی جنایی به همین نام ساخته شده است، رمان «فیل در تاریکی» یکی از داستان های پلیسی است که توسط هاشمی نژاد نوشته شده است.

در ادامه فرامرز قریبیان درباره رمان «فیل در تاریکی»، گفت: در مورد این رمان می توانم بگویم که اولین کتاب پلیسی است که در ایران نوشته شده است، در کتاب «فیل در تاریکی» لهجه های مختلفی به کار برده شده که بسیار خوب نوشته شده است.به همین دلیل نعمت حقیقی تصمیم گرفت بر اساس این کتاب اولین فیلمش را بسازد اما متاسفانه به دلیل شرایط آن سال ها و شراکتی که با تلویزیون داشت، این فیلم بعد از 5 ماه تصویربرداری متوقف شد.

قریبیان افزود: هر چند تنها 20 دقیقه از فیلم باقی مانده بود اما مجبور شد که ساخت آن را ادامه ندهد، بعدها ساخت این فیلم را تلویزیون به کس دیگری داد اما بسیار ضعیف تولید شد. بسیار دوست دارم که این کتاب تبدیل به فیلم شود، علاقمندم خودم این فیلم را بسازم هر چند از سن و سال من گذشته است.

 سعید عقیقی، منتقد و فیلمنامه نویس نیز با خواندن بخش هایی از رمان «فیل در تاریکی» گفت: قاسم هاشمی نژاد نویسنده اولین داستان پلیسی ایرانی به معنای کیفی آن است و این کتاب را باید بیش از یک بار خواند.

سپس علی زرنگار به عنوان شاگرد هاشمی نژاد و به نمایندگی از خانواده‌ی این نویسنده‌ی فقید لوح یادبود را دریافت کرد و به همسر هاشمی‌نژاد که در مراسم حضور داشت اهدا کرد. زرنگار نویسنده فیلمنامه «چهارشنبه 19 اردیبهشت» است.

زرنگار درباره هاشمی نژاد گفت: صحبت کردن درمورد این نویسنده سخت است، من ده سال شاگرد او بودم، اگر قرار باشد چیزی از او به یاد بیاورم؛ نوع نگاه ایشان به ادبیات است. هاشمی نژاد از معدود کسانی بود که ادبیات را به خاطر معرفت دوست داشت و نه چیز دیگر، او اعتقاد داشت اگر نوشته ای ریشه در سنت نداشته باشد سرقت ادبی است.

در ادامه مراسم لوح تقدیری نیز به مسعود احمدیان از اعضای بنیاد سینمایی فارابی اهدا شد به این دلیل که فیلمنامه های کاربردی می نویسد.

پس از اهدای لوح به مسعود احمدیان کلیپی پخش شد که در آن مجید برزگر و طهماسب صلح جو به یادآوری خاطراتش با ایرج کریمی می پرداختند.

در ادامه هوشنگ گلمکانی به روی سن دعوت شد و در صحبتهای تاثر برانگیزی درباره ایرج کریمی گفت: با اینکه ایرج کریمی فیلمنامه همه فیلم هایش را نوشته است اما او برای من یک نویسنده و منتقد ادبی است و بعد فیلمنامه نویس. هر وقت می خواهم او را به یاد بیاورم واهمه دارم که نتوانم حرف هایم را ادامه دهم. کریمی برای من یک دوست بود، برای جامعه فرهنگی یک وزنه بود و برای ادبیات سینمایی ایران وزنه ای سنگین تر. 95% نوشته هایش در مجله فیلم است، هر نوشته او برای من یک کلاس درس بود. قرار است نوشته‌های او توسط نشر پنجره منتشر شود.

در ادامه مراسم لوح تقدیری به سرکار خانم رحمتی نژاد، مادر ایرج کریمی اهدا شد.

خسرو دهقان پس از آن به روی صحنه آمد و از مترجمی جوان نامه برد که در عین اینکه سن او کم است اما تا کنون توانسته 100 عنوان کتاب را ترجمه کند.

گفتنی است؛ شیوا مقانلو نویسنده و مترجم جوانی است که سال گذشته چندین فیلمنامه معروف هالیوودی را ترجمه و روانه بازار کتاب کرد.

جشن شب فیلمنامه نویسان از این مترجم جوان و حامد خادمیان مدیر نشر "سفید سار" که کتاب "برترین فیلمنامه های جهان" را با ترجمه شیوا مقانلو منتشر کرده، تقدیر کرد. از شهاب الدین رضویان نیز به عنوان حامی مالی این اتفاق تقدیر شد.

اما کانون فیلمنامه نویسان سه فیلمنامه نویس برتر پنجمین شب فیلمنامه نویس را بدون الویت نام آنها معرفی کرد.

·         آیدا پناهنده و ارسلان امیری برای فیلم "ناهید"

·         محمدرضا گوهری برای "رخ دیوانه"

·         محسن امیریوسفی برای نوشتن فیلمنامه "خواب تلخ"

امیر یوسفی در مراسم حضور نداشت اما یادداشتی از او در سالن قرائت شد که در بخش هایی از آن آمده است: به نام خدایی که توقیف ناعادلانه را دوست ندارد. خواب تلخ 13 سال پیش ساخته شد و این اولین فیلم بلند من است که اکران می شود و این نشان دهنده آن است که 13 همیشه هم نحس نیست.
در پایان مراسم نیز کلیپی از فرزاد موتمن منتشر شد که درباره نحوه ورودش به سینما و فیلمسازی یادآوری خاطرات کرد. از این فیلمساز ایرانی نیز در پنجمین شب فیلمنامه نویسان تقدیر به عمل آمد.

 

شب فیلمنامه نویسان

از جمله افراد حاضر در این مراسم می توان به فرید مصطفوی، نظام الدین کیایی، خسرو دهقان، هوشنگ گلمکانی، علیرضا تابش، فریبا کامران، عنایت الله بخشی، هادی مقدم دوست، حمید نعمت الله، فرشته طائرپور، سعید عقیقی، سیروس الوند، فرزاد موتمن، عبدالله اسفندیاری، محیط طباطبایی، حجت قاسم زاده اصل، شهاب رضویان و مسعود آب پرور اشاره کرد.

منبع خبر: ایسکانیوز

 

 

 

به اطلاع اعضای محترم کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران می رساند، دو کارگاه آموزشی با محوریت فیلمنامه نویسی در جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار خواهد شد. عناوین این کارگاهها عبارتند از:

1روش تحلیل و بررسی  screenwriting mentoring

2تحلیل فیلمنامه و شخصیت پردازی در چند فیلم سینمایی کلیر دوبین(Claire dobbin) نویسنده فیلمنامه و مدرس فیلمنامه نویسی

برای شرکت در این کارگاهها ضروری است تا با ورود به سایت جشنواره(www.fajriff.com)  و ثبت نام در بخش دریافت کارت ورود و بلیت، به عنوان عضو کانون فیلمنامه نویسان(در گزینه شغل، عضو خانه سینما را انتخاب و در بخش اصناف "کانون فیلمنامه نویسان" را انتخاب کنید) تا در اولویت دریافت سهمیه کانون قرار گیرید.

لینک بخش ثبت نام سایت جشنواره جهانی فیلم فجر

 

نخستین جلسه شورای مرکزی کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران با حضور اعضای اصلی برگزار شد و انتخابات داخلی به منظور تعیین مسوولیت های کانون صورت پذیرفت و بدین ترتیب، رضا مقصودی به اتفاق آراء به عنوان رییس و سخنگو، سعید عقیقی(نایب رییس)، حسین ایری (خزانه دار)، حسن مهدوی فر به عنوان دبیر کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران برگزیده شدند.

 

پیش از این در مجمع عمومی این تشکل صنفی که در تاریخ 5 اسفند ماه برگزار شد حجت قاسم زاده اصل، رضا مقصودی، سعید عقیقی، حسین مهکام، سید سعید رحمانی، حسین ایری و امیر عربی به عنوان اعضای اصلی، محمود اربابی به عنوان عضو علی البدل و همچنین حسن مهدوی فر به عنوان بازرس اصلی و مجتبی اقدامی  به عنوان بازرس علی البدل کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران انتخاب شده بودند.

 

 

مجمع عمومی کانون فیلمنامه نویسان برگزار شد.

روز گذشته مجمع عمومی کانون فیلمنامه نویسان برگزار شد که طی آن هیئت مدیره جدید کانون توسط اعضای مجمع  انتخاب شدند. اعضای شواری مرکزی کانون آقایان حجت قاسم زاده اصل، رضا مقصودی، سعید عقیقی، حسین مهکام، سیدسعید رحمانی، حسین ایری، امیر عربی و عضو علی البدل آقای محمود اربابی هستند. در ضمن آقای حسن مهدوی فر به عنوان بازرس کانون و مجتبی اقدامی به عنوان بازرس علی البدل انتخاب شدند.

 

 

 

 

شورای مرکزی کانون فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان سینمایی، بر بازگرداندن سیمرغ فیلمنامه به بخش "نگاه نو" جشنواره فیلم فجر تاکید کردند.

 

در این نامه خطاب به حجت‌الله ایوبی آمده است: "سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با اوج و فرودهای ناگزیرش به پایان رسید، اما کارنامه سینمای ایران و دستاوردهای جشنواره فیلم فجر همچنان ادامه دارد و مورد ارزیابی کارشناسان قرار می‌گیرد.

 

با انتشار دفترچه سیاست های سینمایی در سالی که رو به پایان است، نوید آن می‌رفت که توجه ویژه به فیلمنامه‌نویسی در دستور کار مسئولین سینمایی کشور قرار بگیرد، اما حذف جایزه سیمرغ فیلمنامه از بخش "نگاه نو" جشنواره فیلم فجر با این رویکرد همخوانی ندارد. این توجیه که سیمرغ دیگر حرفه‌ها نیز از این بخش حذف گردیده و در بخش سودای سیمرغ به آنها توجه خواهد شد، قانع‌کننده نیست. کیست که نداند فیلمنامه‌نویسی همچون کارگردانی دارای شان و جایگاهی تالیفی است و نمی‌توان آن را با دیگر حرف سینمایی مقایسه کرد؟ همکاری فیلمنامه‌نویسان حرفه‌ای با کارگردانان جوان می‌تواند در ارتقاء سطح کیفی فیلم‌ها نقش موثری داشته باشد و سازمان سینمایی باید با سیاست‌های تشویقی، انگیزه های این همکاری را تقویت کند و نه اینکه از آن بکاهد.

 

شورای مرکزی کانون فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران امیدوار است با اختصاص جایزه سیمرغ فیلمنامه فیلم اول در بخش نگاه نو شاهد احترام به امر تالیف و حمایت معنوی از فیلمنامه‌نویسان حرفه‌ای کشور باشیم."

 

 

 

رضا مقصودی (فیلمنامه‌نویس و رئیس کانون فیلمنامه‌نویسان خانه سینما) که به عنوان عضو هیات انتخاب در جشنواره سی و چهارم حضور داشته؛ با اشاره به وضعیت فیلم‌های امسال به خبرنگار ایلنا گفت: یک مشکل اساسی در سینمای ایران وجود داشت که تبلور آن در جشنواره فیلم فجر هم بود. سال‌های گذشته ما بیشتر شاهد حضور فیلم‌هایی بودیم که فیلمنامه‌های آن را کارگردانان و تهیه‌کنندگان همان آثار می‌نوشتند اما امسال بیشتر فیلم‌ها فیلمنامه‌نویس مستقل دارند.

وی ادامه داد: امسال ۱۲ فیلم در جشنواره شرکت کرده که فیلمنامه‌های آن‌ها توسط فیلمنامه‌نویسان خانه سینما نوشده شده و کارگردانان این آثار را فقط کارگردانی کرده است. از نگاه ما؛ این اتفاق بسیار مثبت است. حتی در فیلم‌هایی که در جشنواره پذیرفته نشده نیز چنین اصلی رعایت شده که نویدبخش یک تغییر اساسی در سینمای ایران است. حضور مستقل فیلمنامه‌نویس در فیلم‌ها باعث شده کیفیت فیلم‌ها از لحاظ جذابیت و روایت نیز بسیار بهتر شود.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود بیشتر فیلم‌های امسال تلخ هستند؛ گفت: در سینمای ما ژانر و گونه به‌صورت جدی وجود ندارد و فیلم‌ها بیشتر به سمت مضامین اجتماعی گرایش دارند. در چنین شرایطی آثار قطعا از مسایل اجتماعی روز تاثیر می‌گیرند و فیلمساز به اطراف خود نگاه می‌کند و معضلات و مشکلات را می‌گوید و به تحلیل آن‌ها می‌پردازد.

مقصودی ادامه داد: فیلم‌هایی که امسال در جشنواره نشان داده می‌شود انعکاس‌دهنده شرایط موجود هستند و قصد آن‌ها اصلا سیاه‌نمایی نیست. این فیلم‌ها می‌تواند مورد تحلیل جامعه‌شناسان و روان‌شناسان نیز قرار بگیرند. درواقع چنین آثاری در هر جای دنیا ساخته می‌شدند؛ جامعه‌شناسان، روان‌شناسان و مدیران جامعه آن‌ها را نگاه می‌کردند و با تحلیل‌شان دنبال راهکارهای مناسب برای حل مشکلات می‌گشتند.

وی با اشاره به اینکه به فیلمساز نباید اتهام سیاه‌نمایی زد، گفت: بسیاری از فیلم‌های امسال را می‌توان به عنوان یک پژوهش اجتماعی تلقی کرد و هیچکدام از آن‌ها به دنبال سیاه‌نمایی نیستند. اتفاقا باید چنین فیلمسازانی را تشویق کرد زیرا نیت‌های خیری داشتند و ما را متوجه شرایط امروز کرده‌اند و مانند آینه رفتار اجتماعی جامعه را منعکس کرده‌اند.

مقصودی افزود: امسال فقط دو فیلم کمدی در بین فیلم‌های منتخب وجود داشت اما ای کاش فیلم‌های بیشتری در زمینه کمدی داشتیم. گرچه می‌توان تحلیل کرد چرا فیلمسازان به سمت آثار کمدی نرفته‌اند؟

وی درباره نحوه انتخاب فیلم‌ها و اینکه آیا امکان دارد فیلمی به دلیل یک عنصر قوی موجود در آن انتخاب شود؛ گفت: ما در انتخاب فیلم‌ها همه موارد را درنظر می‌گرفتیم و ابتدا بررسی می‌کردیم فیلم در شکل کلی چگونه می‌تواند با مخاطبان ارتباط برقرار کند و آیا در روایت الکن است یا سلیس و راحت حرفش را می‌زند؟ نکته بعد این بود که آیا موارد زیبایی‌شناسی در فیلم رعایت شده و اینکه چه میزان دارای ارزش‌های زیبایی‌شناسانه است؟

مقصودی افزود: البته بعضی فیلم‌ها در بخش‌هایی همچون فیلمنامه بسیار شاخص بودند که مورد توجه قرار می‌گرفتند. همه فیلم‌هایی که انتخاب شده‌اند در همه موارد صددرصد نیستند اما تقریبا به لحاظ کیفی بسیار به‌هم نزدیک‌اند و همین مسئله کار ما را بسیار سخت کرد.

وی ادامه داد: نزدیک بودن فیلم‌ها به یکدیگر باعث شد در پایان کار هیات انتخاب به دلیل آنکه نتوانستیم برخی از  فیلم‌هایی را انتخاب کنیم؛ ناراحت شویم حتی پیشنهاد دادیم درصورت امکان با تدبیر دبیر جشنواره بخشی اضافه شود که آثار خوب جشنواره که به هر دلیل از جشنواره بیرون مانده بودند؛ بتوانند نمایش داده شوند.

عضو هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر ادامه داد: اعضای هیات انتخاب هریک نگاه خود را دارند و قطعا اگر به‌جای ۷ نفر فعلی؛ افراد دیگری در این هیات حضور داشتند؛ وضعیت انتخاب‌ها تغییر می‌کرد.

وی ادامه داد: ۱۵ فیلم به‌صورت قطعی برای حضور در جشنواره؛ رای هیات انتخاب را کسب کرده‌ و تعدادی دیگر از فیلم‌ها که آرای پایین‌تری داشتند؛ مورد بحث قرار گرفتند و درباره حضورشان در هیات انتخاب گفت‌وگو شد زیرا بعضی از اعضا مخالف و برخی موافق بودند.

مقصودی ادامه داد: ۷ فیلم از میان فیلم‌هایی که هم‌اکنون در جشنواره وجود دارد؛ با اکثریت آرا یعنی با ۷ رای مثبت اعضا به‌صورت مستقیم وارد جشنواره شده‌اند و برخی شاید یک یا دو رای کمتر داشته‌اند. فیلم‌هایی هم داشته‌ایم که هیچکدام از اعضا به آنها رای مثبت نداده‌اند. بعضی از این فیلم‌ها کاملا به اتمام رسیده و امور فنی‌شان کامل شده بود اما نظر هیات انتخاب را فراهم نکردند.

منبع خبرگزاری ایلنا

 

 

مجمع عمومی عادی کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران (نوبت اول) راس ساعت 17 روز دوشنبه 28 دی ماه 1394 در مجتمع فرهنگی هنری اسوه واقع در خیابان انقلاب، نبش بهار جنوبی برگزار می شود.

دستور جلسه مجمع به شرح زیر است:

1.       گزارش شورای مرکزی و بازرسان

2.       انتخاب اعضای جدید شورای مرکزی و بازرسان

حضور کلیه اعضای پیوسته و وابسته کانون در این مجمع عمومی الزامی است.

 مجمع عمومی فوق العاده کانون فیلمنامه نویسان به منظور بررسی و تصویب اساسنامه کانون در روز 16 آذر ماه برگزار شد و طی آن اساسنامه جدید کانون با اکثریت آراء به تصویب مجمع رسید.

اعضای محترم کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران ، بدینوسیله از شما دعوت میشود در مجمع عمومی فوق العاده نوبت دوم کانون فیلمنامه نویسان جهت بررسی و تصویب اساسنامه جدید کانون به تاریخ دوشنبه 16 آذرماه ساعت 15 در مجتمع فرهنگی هنری اسوه در خیابان انقلاب اول بهار جنوبی شرکت نمائید.

 

نخستین نشست از دور دوم نشست‏های باشگاه فیلمنامه نویسان سینمای ایران با عنوان "دنیای فیلمنامه،روایت و ساختار"روز پنجشنبه 28 آبانماه در موزه سینمای ایران واقع در باغ فردوس برگزار گردید.

در این نشست علیرضا داودنژاد و کامپوزیا پرتوی به عنوان میهمان در کنار نزدیک به صد نفر از اعضای باشگاه، به سوالات مطرح شده پاسخ دادند. در اولین بخش نشست رضا مقصودی فیلمنامه نویس و رییس شورای مرکزی کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران روبروی  علیرضا داودنژاد نشست و با اشاره به تجربه ساخت فیلم «روغن مار»، درباره مولفه های مختلف فیملسازی در فضای یک فیلم تجربی از داودنژاد توضیح خواست.

داودنژاد معتقد بود که یک فیلمنامه نویس باید معنا و مفهوم قاب، پلان، مونتاژ، میزانسن، لحن، تفاوت ریتم و تمپو را بداند و در غیراین صورت فیلمنامه ای می ‏نویسد که قادر به پاسخگویی به نیازهای سینما نخواهد بود. داودنژاد در ادامه این نشست به سوالات اعضای باشگاه در خصوص ماهیت فیلمنامه در سینمای تجری و تفاوت آن با فیلمنامه در سینمای حرفه ای به طور مشروح پاسخ داد.

بخش دوم نشست به گفتگوی سیدسعیدرحمانی با کامپوزیا پرتوی اختصاص داشت. محور صحبتهای کامبوزیا  پرتوی، فیلمنامه نویس فیلم محمد(ص) در مورد روایت و اهمیت آن در فیلمنامهنویسی بود. به گفتۀ او یافتن روایت برای فیلمنامه دشوارترین و یکی از مهمترین مراحل فیلمنامهنویسی  به شمار می رود.

پرتوی در ادامه به روش رسیدن به نوع خاص روایت در فیلمنامۀ محمد(ص)  پرداخت. او اظهار داشت: "در مورد این فیلم قصد داشتیم روال معمول فیلمهای دیگر را به کار نگیریم، چون روایت شخصی بود که برای ما یک شخصیت ویژه داشت، پس دیدیم بهترین روایت برای چنین فیلمی که قصه گو نیست، استفاده از روایت به شیوۀ قرآنی است".

پرتوی در پاسخ به پرسشی درخصوص تفاوت مولفه های فیلمنامه در ساختار کلاسیک با مولفه های فیلمنامه در ساختار تجربی، تصریح کرد که " من فکر می کنم سینمای تجربی یک تجربه است و باید آنقدر جستجو کنیم تا روایت مناسب آن فیلم تجربی را پیدا کنیم. ضمناً هر حرف تازه ای که یک روایت تازه هم پیدا کند خودش یک کار تجربی است. "

این فیلمنامه نویس همچنین در مورد نیاز فیلمنامه نویس به مطالعه کردن گفت: "یک فیلمنامه نویس بیشتر از اینکه به قلم و کاغذ نیاز داشته باشد، نیازمند مطالعۀ رمان و نمایشنامه و فیلمنامه است".

دور دوم فعالیت های باشگاه فیلم‏نامه‏ نویسان سینمای ایران تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت و زمان برگزاری این نشستها آخرین پنجشنبه هر ماه، ساعت 10 صبح در موزه سینمای ایران واقع در باغ فردوس خواهد بود.   

چهارشنبه, 20 آبان 1394 15:06

مجمع عمومی فوق العاده کانون

اعضای محترم کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران ، بدینوسیله از شما دعوت میشود در مجمع عمومی فوق العاده کانون فیلمنامه نویسان جهت بررسی و تصویب اساسنامه جدید کانون به تاریخ یکشنبه اول آذرماه ساعت 15 درخانه سینما خیابان وصال شرکت نمیائید. 

کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران

 

 نهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران10 آبان ماه 93 در تالار بهنام محمدی مرکز آفرینش های کانون پرورش فکری برگزار شد. در این مراسم تندیس و لوح سپاس بهترین فیلمنامه به  صفی یزدانیان برای فیلمنامه فیلم "در دنیای تو ساعت چند است؟" اهدا شد.

سایر نامزدها عبارت بودند از بهرام توکلی ( من دیگو مارادونا هستم)، علی زرنگار، وحید جلیلوند، حسین مهکام ( چهارشنبه 19 اردیبهشت)، پرویز شهبازی (خانه دختر)، بهتاش صناعی ها و مریم مقدم ( احتمال باران اسیدی)، اصغر عبداللهی(خداحافظی طولانی)، محمدرضا گوهری ( رخ دیوانه).

شادمهر راستین، فرهاد توحیدی و جهانبخش نورایی جوایز این بخش را اهدا کردند.

سایر جوایز اهدا شده عبارت بودند از :

**جوایز سینمای مستند

تندیس و لوح سپاس بهترین فیلم مستند کوتاه:قاشق(جلال ویسی)

سایر نامزدها: ماریا(مهدی بمانی)، موگادیشو(مصطفی آتش مرد)

داوران: عزبزالله حاجی مشهدی، آذر محرابی، نسیم نجفی

جوایز این بخش توسط  آذر محرابی، نسیم نجفی و پیروز کلانتری اهدا شد

تندیس و لوح سپاس بهترین فیلم مستند نیمه بلند:اهالی خیابان یکطرفه(مهدی باقری)

سایر نامزدها: آقای بیکار(علی همراز )، آیدا در آینه شاملو(مختار شکری پور)، با خدا می رقصم(هوشنگ میرزایی)،عروسک ها نمی دانند(نوا رضوانی)

داوران: جواد طوسی، محسن سیف، رضا درستکار

جوایز این بخش توسط شاهین امین، سحرعصرازاد و ارد زند اهدا شد

 تندیس و لوح سپاس بهترین فیلم مستند بلند:جایی برای زندگی(محسن استاد علی)

سایر نامزدها: آتلان(معین کریم الدینی)، حیات در رگ های سرد(فتح الله امیری)

داوران: سعید عقیقی، ناصر صفاریان، امیر پوریا

جوایز این بخش توسط ناصر صفاریان،غلامعباس فاضلی و علیرضا غفاری اهدا شد

 تندیس و لوح سپاس بهترین پژوهش: اهالی خیابان یکطرفه(پژوهشگر: مهدی باقری)

سایر نامزدها: آتلان(پژوهشگران: معین کریم الدینی، فاطمه سرافراز)، حیات در رگ های سرد(پژوهشگر: بهزاد فتحی نیا)

داوران: علیرضا بهنام، جعفر گودرزی، پوریا جهانشاد

جوایز این بخش توسط علیرضا بهنام، جعفر گودرزی و پوریا جهانشاد اهدا شد

 تندیس و لوح سپاس بهترین فیلم های بخش شهیدآوینی و عاشورایی: ابرها در راهند(محمدعلی فارسی)

دیپلم افتخار: مالکیه(محمدباقر شاهین)

آرزوی همه(علی قدیریان)، ابرها در راهند(محمدعلی فارسی)، اتاق جنگ(مصطفی حریری)

داوران: حسین سلطان محمدی، محمد سلیمانی، خدایار قاقانی

جوایز این بخش توسط حسین سلطان محمدی، محمد سلیمانی، خدایار قاقانی و زهرا مشتاق اهدا شد

 **جوایز سینمای بلند داستانی

جایزه بهترین دستاورد فنی

تندیس و لوح سپاس: فراز اسکندری برای تیتراژ فیلم رخ دیوانه

تندیس و لوح سپاس: محمود سماک باشی و سیدعلیرضا علویان برای صدای فیلم من دیگو مارادونا هستم

تندیس و لوح سپاس: سعید ملکان برای طراحی چهره پردازی فیلم های مزار شریف، نهنگ عنبر، استراحت مطلق و چهارشنبه 19 اردیبهشت

واروژکریم مسیحی، جمشید هاشم پور، محمد سریر، علی قائم مقامی، رضا درستکار و حسین عرفانی و علی علایی جوایز این بخش را اهدا کردند.

سایر نامزدها:

نظام کیایی و بهمن اردلان برای صدای فیلم رخ دیوانه، جواد مطوری برای جلوه های بصری فیلم بهمن، امیررضا معتمدی برای جلوه های بصری فیلم مزار شریف، مهرداد میرکیانی برای طراحی چهره پردازی فیلم اعترافات ذهن خطرناک من، محسن نصراللهی و رعنا امینی برای بهترین طراحی صحنه و لباس فیلم اعترافات ذهن خطرناک من، حسین جمشیدی گوهری برای انیمیشن و تیتراژ  فیلم طعم شیرین خیال

بهترین تدوین

تندیس و لوح سپاس: بهرام دهقانی برای رخ دیوانه و من دیگو مارادونا هستم

سایر نامزدها:

ژیلا ایپکچی - خداحافظی طولانی، نیما جعفری جوزانی - عصر یخبندان، حسن حسندوست - جامه دران، فردین صاحب الزمانی - در دنیای تو ساعت چند است؟، هایده صفی یاری - دوران عاشقی، میثم مولایی - خانه دختر

محمدرضا مویینی، چنگیز جلیلوند و عزیز الله حاجی مشهدی جوایز این بخش را اهدا کردند.

بهترین موسیقی متن

تندیس و لوح سپاس:  کریستف رضاعی - در دنیای تو ساعت چند است؟

سایر نامزدها:

بامداد افشار - اعترافات ذهن خطرناک من، ستار اورکی - دوران عاشقی، امیر توسلی - نهنگ عنبر، فردین خلعتبری شکاف، بهزاد عبدی - مزار شریف، کارن همایون فر - رخ دیوانه، مردی که اسب شد

لوریس چکناواریان، مسعود مهرابی و ناصر ممدوح جوایز این بخش را اهدا کردند.

 بهترین فیلمبرداری

دیپلم افتخار: همایون پایور - در دنیای تو ساعت چند است؟

تندیس و لوح سپاس: علیرضا زرین دست - مزار شریف

سایر نامزدها: علیرضا برازنده - دوران عاشقی، مهدی جعفری - عصر یخبندان ، پیمان شادمانفر - اعترافات ذهن خطرناک من، محمود کلاری - مرگ ماهی، فرشاد محمدی - رخ دیوانه

حسین جعفریان، عبدالله اسکندری، مجتبی راعی و شاپور عظیمی جوایز این بخش را اهدا کردند.

 جایزه خلاقیت و استعداد درخشان (ویژه فیلمسازان اول جوان)

دیپلم افتخار:بهتاش صناعی ها - احتمال باران اسیدی( درغیاب صناعی ها شمس لنگرودی این جایزه را دریافت کرد)

تندیس و لوح سپاس: وحید جلیلوند - چهارشنبه 19 اردیبهشت

سایر نامزدها:

کاوه ابراهیم پور - یحیی سکوت نکرد، مصطفی احمدی نزدیکتر، آیدا پناهنده ناهید، فائزه عزیزخانی - روز مبادا، راما قویدل چاقی

محمود گبرلو، محمدعلی سجادی و مینا اکبری جوایز این بخش را اهدا کردند.

 بهترین بازیگر نقش مکمل زن

دیپلم افتخار: سحر دولتشاهی - عصر یخبندان

تندیس و لوح سپاس: فرشته صدر عرفایی - کوچه بی نام

سایر نامزدها:

سحر احمدپور - چهارشنبه 19 اردیبهشت، پانته آ پناهی ها - من دیگو مارادونا هستم، میترا حجار - خداحافظی طولانی، زهرا حاتمی - در دنیای تو ساعت چند است؟، سحر دولتشاهی شکاف، مینا ساداتی - عصر یخبندان

علیرضا خمسه، عباس یاری، حبیب رضایی و همایون ارشادی جوایز این بخش را اهدا کردند.

 بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

تندیس و لوح سپاس: هومن سیدی - من دیگو مارادونا هستم

سایر نامزدها:  

برزو ارجمند -چهارشنبه 19 اردیبهشت، فرهاد اصلانی - دوران عاشقی، ساعد سهیلی - رخ دیوانه، مجید صالحی - استراحت مطلق، محسن کیایی - عصر یخبندان، نوید محمدزاده - ناهید

آهو خردمند، رضا بابک و منوچهر شاهسواری و مهرزاد دانش جوایز این بخش را اهدا کردند.

 بهترین بازیگر نقش اول زن

دیپلم افتخار: مهتاب کرامتی - عصر یخبندان

تندیس و لوح سپاس: باران کوثری - کوچه بی نام(درغیاب باران کوثری، پدرش جهانگیر کوثری این جایزه را دریافت کرد)

 سایرنامزدها:

گلاب آدینه - من دیگو مارادونا هستم، لیلا حاتمی - در دنیای تو ساعت چند است؟ ، لیلا زارع - شیفت شب، نیکی کریمی چهارشنبه 19 اردیبهشت، فاطمه معتمدآریا  بهمن،  یحیی سکوت نکرد

حمید فرخ نژاد، فرشته طائرپور و پوری بنایی جوایز این بخش را اهدا کردند.

 بهترین بازیگر نقش اول مرد

تندیس و لوح سپاس:  سعید آقاخانی - خداحافظی طولانی

سایر نامزدها: فرهاد اصلانی - کوچه بی نام ، عصر یخبندان، حامد بهداد - خانه دختر، سیامک صفری - اعترافات ذهن خطرناک من، رضا عطاران - نهنگ عنبر، علی مصفا - در دنیای تو ساعت چند است؟، شمس لنگرودی - احتمال باران اسیدی

امیر جعفری، طناز طباطبایی و احمد طالبی نژادجوایز این بخش را اهدا کردند.

 جایزه خلاقیت در بازیگری

تندیس و دیپلم افتخار: فرهاد اصلانی برای مجموعه آثار(عصر یخبندان، دوران عاشقی و کوچه بی نام)

جواد مجابی، زهرا حاتمی و رضا کیانیان جوایز این بخش را اهدا کردند

 بهترین کارگردان

تندیس و لوح سپاس: ابوالحسن داوودی - رخ دیوانه(درغیاب داوودی، پسرش فراز داودی این جایزه را دریافت کرد)

سایر نامزدها:

بهرام توکلی - من دیگو مارادونا هستم، وحید جلیلوند - چهارشنبه 19 اردیبهشت، هومن سیدی - اعترافات ذهن خطرناک من، مصطفی کیایی - عصر یخبندان، فرزاد مؤتمن - خداحافظی طولانی، صفی یزدانیان - در دنیای تو ساعت چند است؟

حسن فتحی، دکتر دهقانپور و قاسم قلی پور جوایز این بخش را اهدا کردند

 بهترین  فیلم

تندیس و لوح سپاس: در دنیای تو ساعت چند است؟

سایر نامزدها:

چهارشنبه 19 اردیبهشت، خانه دختر، خداحافظی طولانی، رخ دیوانه، کوچه بی نام، من دیگو مارادونا هستم

علی عباسی، هوشنگ گلمکانی، غلامرضا موسوی و علیرضا تابش جوایز این بخش را اهدا کردند

 در این مراسم از سه سینماگر و منتقد تجلیل شد.

بزرگداشت هارون یشایایی:

ناصر تقوایی و احمدرضا درویش  درباره یشایایی سخن گفتند و تندیس و لوح سپاس او را اهدا کردند.

بزرگداشت امید روحانی:

اصغر فرهادی و سعید عقیقی درباره روحانی سخن گفتند و تندیس و لوح سپاس او را اهدا کردند.

بزرگداشت سیروس الوند:

علیرضا داوودنژاد، فریدون جیرانی، جواد طوسی و محسن سیف درباره الوند سخن گفتند و تندیس و لوح سپاس او را اهدا کردند.

مراسم با اجرای کامران ملکی برگزار شد. در این مراسم کلیپ هایی با موضوع مروری بر هشت دوره گذشته جشن منتقدان، یادی از درگذشتگان، مروری بر سخنان چهره ها در جشن های گذشته و همچنین کلیپی از تاریخچه شهرک سینمایی با سخنان علی نصیریان پخش شد. کیوان کثیریان دبیر نهمین جشن و رییس انجمن نیز سخن گفت. تواشیح گروه اسماء الحسنی و اجرای موسیقی توسط مانی رهنما نیز از دیگر برنامه های این مراسم بود. حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی نیز در اواخر برنامه سخنرانی کرد.

علاوه بر چهره هایی که برای دریافت جایزه یا اهدای آن روی سن رفتند، محمود کلاری، همایون اسعدیان، نصرت الله وحدت، مازیار میری، مرتضی رزاق کریمی، لوون هفتوان، سعید رشتیان، امیر پوریا، امید نجوان، سیروس گرجستانی، ملکه رنجبر، امیرحسین علم الهدی، پدرام اکبری، سعید پیردوست، نظام کیایی، حسن پور شیرازی، منصور لشگری قوچانی، مصطفی کیایی، محسن کیایی، نوید محمدزاده، مرضیه وفامهر، برزو ارجمند، ژیلا ایپکچی، محمود صانعی مقدم، جلیل اکبری صحت، ملیسا ذاکری، زینت رضا، مصطفی احمدی، نیما جعفری جوزانی، یونس صباحی، فائزه عزیزخانی، اسماعیل میهن دوست، مهرداد صدیقیان، میثم مولایی، کاوه سجادی حسینی، حبیب ایل بیگی، سیروس گرجستانی و ده ها هنرمند و منتقد دیگر در سالن حضور داشتند.

نشست خبری باشگاه فرهنگی آموزشی کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران صبح سه شنبه پنجم آبان ماه با حضور رضا مقصودی رییس کانون فیلمنامه نویسان و سعید رحمانی عضو شورای مرکزی کانون و رییس هیات امنای باشگاه فرهنگی و آموزشی کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست سعید رحمانی گفت: یکی از اولین پیشنهادهایی که در سال ۹۲ و بعد از انتخاب اعضای شورای مرکزی کانون فیلمنامه نویسان ارائه شد، ایجاد باشگاهی برای ارائه تجربه به فیلمنامه نویسانی بود که شرایط عضویت در این کانون را ندارند که این پیشنهاد به سرعت مورد تایید اعضا قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه از جمله شرایط عضویت در کانون فیلمنامه نویسان این است که اعضای موقت حداقل یک فیلمنامه ساخته شده و اعضای ثابت ۲ فیلمنامه ساخته شده در سینما داشته باشند، بیان کرد: در حال حاضر بسیاری از فیلمنامه نویسان با وجود شرایط عضویت در نظر گرفته شده نمی توانند عضو این کانون شوند به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا این باشگاه را با هدف ایجاد یک کریدور فرهنگی برای علاقه مندان و دانشجویان فیلمنامه نویسی تاسیس کنیم.

نویسنده فیلمنامه «گمگشته» توضیح داد: دور اول باشگاه فرهنگی آموزشی کانون فیلمنامه نویسان با ۹ نشست از مهر ماه ۹۳ تا خرداد ماه ۹۴ برگزار شد و ۱۷۰ نفر در این نشست ها حضور پیدا کردند. همچنین بخش آخر این نشست ها به برگزاری جلسه پرسش و پاسخ با مولفان سینمای ایران اختصاص پیدا کرد.

وی با اشاره به برگزاری دور دوم فعالیت این باشگاه با توجه به استقبال و تاثیر برگزاری نشست ها بیان کرد: تصمیم گرفته شد تا آیین نامه ای برای باشگاه نوشته شود، بعد از به تصویب رسیدن این آیین‌نامه هیات امنای باشگاه انتخاب شد که شامل ۵ عضو کامران ملکی نماینده هیات مدیره خانه سینما، رضا مقصودی رییس کانون فیلمنامه نویسان، فرید مصطفوی نماینده باشگاه فیلمنامه، من به عنوان عضو پیوسته کانون و روح الله حسینی رییس مدرسه ملی سینمای ایران به عنوان عضو فرهنگی دانشگاهی و صنفی است.

رحمانی گفت: دور دوم فعالیت این باشگاه با همکاری مدرسه ملی سینمای ایران برگزار می شود و موضوع انتخاب شده برای برگزاری نشست ها در این دوره «دنیای فیلمنامه، روایت و ساختار» است. در حال حاضر برای دور دوم فعالیت باشگاه ۶ نشست در نظر گرفته شده است که اولین نشست روز پنجشنبه ۲۸ آبان ماه برگزار می شود.

وی تاکید کرد: باشگاه فرهنگی آموزشی کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران تنها با هدف انتقال تجربه فعال شده و هیچ هدف آموزشی ندارد به همین دلیل نمی توان آن را رقیب آموزشگاه ها دانست.

رییس هیات امنای باشگاه فرهنگی آموزشی کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران با اشاره به هزینه برگزاری این نشست ها بیان کرد: برای حضور در این نشست ها هزینه مختصری از شرکت کنندگان گرفته می شود که تمام هزینه گرفته شده صرف خرید کتاب هایی با موضوع فیلمنامه نویسی است. سال گذشته نیز ۱۲ عنوان کتاب خریداری و به شرکت کنندگان در این نشست ها داده شد، امسال نیز ۶ کتاب خریداری شده که در طول برگزاری نشست ها در اختیار شرکت کنندگان قرار داده می شود.

رحمانی در پایان گفت: با توجه به اینکه هدف ما از برگزاری این نشست ها در باشگاه، آموزش نیست هیچ مدرک و یا گواهی به شرکت کنندگان داده نمی شود.

منبع: خبرگزاری مهر

طی مراسمی باحضور مدیران سینمایی کشور و مسئولان استان همدان سینمای باز سازی شده فلسطین رسما افتتاح شد و جوایز برگزیدگان  ششمین مسابقه فیلمنامه نویسی کودک و نوجوان اهدا شد.

برای اهدای جوایز بخش فیلمنامه الهی تبار، تابش، جبلی اقدامی روی سن رفتند و پس از قرائت بیانیه هیات داوران توسط مجری جوایز اهدا شد.

هیئت داوران ششمین مسابقه‌ی فیلمنامه‌نویسی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، متشکّل از آقایان مهدی ارگانی، محمّدرضا گوهری و وحید نیکخواه آزاد ، پس از بررسی طرح‌ها و فیلمنامه‌های برگزیده، هیچ‌یک از آثار را دارای ویژگی های مطلوب یک اثر سینمایی جذّاب، غنی و مناسب برای تولید، و شایسته‌ی دریافت پروانه‌ی زرّین بهترین طرح و فیلمنامه و درخور حمایت برای ساخت ندانست؛ امّا سه فیلمنامه‌ی زیر را شایسته‌ی تقدیر دانست.
۱ـ لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی به فیلمنامه‌ی «گیس‌مرواری و کاکل زری»، نوشته‌ی خانم‌ها نازنین اسماعیل پور و نیاز اسماعیل پور، به خاطر توجه به فرهنگ و افسانه های بومی و محلی

۲ـ لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی به فیلمنامه‌ی «با همه‌ی کودکی‌اش»، نوشته‌ی آقای مجید شهبازی، به خاطر واقع گرایی و توجه به درک و هوش کودکان و نوجوانان

 ۳ـ لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی به فیلمنامه‌ی «گول‌زن‌ها»، نوشته‌ی آقای علی مینایی، به خاطر ایده ای بکر و جذاب
همچنین در بخش طرح فیلمنامه هیچ جایزه ای اهدا نشد.

 هیئت داوران ششمین مسابقه‌ی فیلمنامه‌نویسی ضمن سپاس از همه‌ی فیلمنامه‌نویسانی که با ارائه‌ی آثار خود به غنای آن کمک کرده‌اند، توجّه آنان را به نکات زیر جلب می‌کند و امیدوار است در دوره‌ی آینده‌ی این مسابقه شاهد طرح ها و فیلمنامه‌های ارزنده‌تری باشد.

 ۱ـ اگرچه ادبیّات داستانی غیرایرانی منبع خوبی برای اقتباس به شمار می‌آید، بومی کردن داستان و شخصیـّت‌ها در روند اقتباس از اهمّیّت بالایی برخوردار است و بازگویی صرف داستان در فضای ایرانی برای دستیابی به فیلمنامه‌ای مطلوب کافی نیست.

 ۲ـ کودکان و نوجوانان امروزی هم از هوش و اطّلاعات سرشاری برخوردارند و هم آثار جذّاب سینمایی غیرایرانی به راحتی در دسترسشان قرار دارد. دست کم گرفتن مخاطبان و خلق آثاری که از نظر مضمون و جذابیّت داستانی از غنای لازم و کافی برخوردار نیست، باعث عدم برقراری ارتباط میان اثر و مخاطب خواهد شد.
۳ـ توجّه به گونه‌های مختلف داستانی برای خلق آثار شایسته از اهمّیّت زیادی برخوردار است. کودکان و نوجوانان در کنار قصّه‌های واقع‌گرا که با نگاهی موشکافانه به مسائل و مشکلات آنان می‌پردازد، به آثار مفرّح و  توام با خیال و فانتزی نیازمندند و گرایش بیش از حد به تولید آثار واقعگرایانه، نباید به فراموش  شدن سینمای خیال‌انگیز و جذّاب منجر شود.

 ۴ـ پرهیز از تکرار، چه در مضمون و چه در  ساختار نمایشی، از دیگر نکاتی است که نویسندگان فیلمنامه باید به آن توجّه کنند. گسترش میدان پیام‌ها و موقعیّت‌های داستانی و توجّه به ایده‌های جدید و روزآمد همواره باید در نگارش فیلمنامه برای فیلم‌های کودک و نوجوان مطمح نظر قرار گیرد.

 ۵ـ فیلمنامه‌های مطلوب کودکان و نو جوانان در کنار خلق قهرمان و ماجراهای جذّاب، باید در انتقال مفاهیم مورد نیاز کودکان و نوجوانان و ارزش‌های دینی و ملّی توفیق داشته باشد. فقدان قصّه‌های جذّاب در فیلمنامه‌هایی که از غنای مضمونی برخوردارند، و فقر محتوایی در فیلمنامه‌های پرماجرا،  به یک اندازه نامطلوب است و مانع از تولید آثار شایسته برای آینده‌سازان کشورمان می‌شود.

 ۶به نظر هیات داوران آنچه که در تمام گونه های سینمای و بالطبع فیلمنامه های مربوطه می بایست حضور و وجود داشته باشد هنر ناب و خلاقیت است.

هیئت داوران ضمن سپاس از دبیر محترم ششمین مسابقه‌ی فیلمنامه‌نویسی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، جناب آقای مجتبا اقدامی، و اعضای هیئت انتخاب این دوره‌ی مسابقه، امیدوار است در دوره‌ی آینده‌ی شاهد ارتقای کیفی و کمّی فیلمنامه‌های مناسب تولید در حوزه‌ی سینمای کودک و نوجوان باشد.اسامی ۱۶ فیلمنامه و طرح پذیرفته شده در ششمین مسابقه فیلمنامه‌نویسی کودک‌و ‌نوجوان معرفی شدند
به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی جشنواره بین المللی فیلم های نوجوانان؛ هیات انتخاب ششمین مسابقه فیلمنامه‌نویسی کودک‌و ‌نوجوان متشکل از سهیلا علوی‌زاده، ضحی اقدامی، سیدحسن مهدوی‌فر، حمید سلیمی و رضا محمدی پس از بررسی ۵۹ فیلمنامه و ۹۴ طرح متقاضی حضور در بخش مسابقه، ۱۰ فیلمنامه و ۶طرح  را برای داوری نهایی برگزیدند.
اسامی ۱۶ اثر راه یافته به بخش مسابقه فیلمنامه نویسی، به تفکیک عبارتند از:

فیلمنامه‌:
۱ـ " آب انبار " نوشته‌ی مهدی ترابی
۲ـ " پسرک ساخت کارخانه" نوشته‌ی نازنین اسماعیل‌پور و نیاز اسماعیل‌پور
۳ـ " وقتی باران بند آمد" نوشته‌ی ویدا صالحی
۴ـ " پسران باد سرد " نوشته‌ی فرهاد پور‌سعیدی
۵ـ " کوزه روغن " نوشته‌ی حسین خورزوقی و رضا یوسفی
۶ـ " ساز دهنی " نوشته‌ی مهشید فریدفر
۷- " گول‌زن‌ها" نوشته‌ی علی مینایی
۸- " کوچی " نوشته‌ی فاطمه محمدی
۹- " گیس مرواری و کاکل زری " نوشته‌‌ی نازنین اسماعیل‌پور و نیاز اسماعیل‌پور
۱۰- " عمارت ناتمام " نوشته‌ی نگار عباس‌پور و پریسا الیاسی

طرح‌:
۱ـ " با همه‌ی کودکی‌اش" نوشته‌ی مجید شهبازی
۲ـ " اکسیر عروسکی " نوشته‌ی سعید نقویان
۳ـ" تیوا" نوشته‌ی معصومه پارسایی اقدم و زهره شعبانی
۴ـ" نمی ذارم بمیری بابا" نوشته‌ی نیاز اسماعیل‌پور و گلزار رضوی
۵ـ "السون و ولسون، مهمونهارو برسون" نوشته‌ی حمیدرضا حافظی
۶- " اینترلایف " نوشته‌ی علی مینایی

دوشنبه, 30 شهریور 1394 18:47

روند جدید ثبت فیلمنامه

بانک فیلمنامه خانه سینما که از چندی قبل ثبت آنلاین فیلمنامه و طرحهای سینمایی را در برنامه خود قرار داده، از این پس فقط به روش آنلاین و غیر حضوری پاسخگوی نویسندگان فیلمنامه در خصوص ثبت طرحها و فیلمنامه های آنها خواهد بود. علاقه مندان برای استفاده از این خدمت بانک فیلمنامه بایستی با رفتن به سامانه ثبت فیلمنامه خانه سینما و عضویت در بانک فیلمنامه، نسبت به ثبت آثار خود بنا بر تعرفه های اعلام شده اقدام نمایند.

ثبت نام دومین دوره سلسله نشستهای باشگاه فرهنگی آموزشی کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران آغاز شده و تا 19 مهرماه نیز ادامه خواهد داشت. به گفته سید سعید رحمانی رئیس هیئت امنای باشگاه، این دوره به صورت شش ماهه برگزار خواهد شد و به محض تکمیل ظرفیت، ثبت نام متوقف خواهد شد.

علاقه مندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانند به لینک زیر مراجعه نمایند

عضویت در باشگاه فیلمنامه

 

به گزارش خبرگزاری مهر، با پایان مهلت ارسال آثار در بخش طرح و ایده فیلمنامه این دوره از جشنواره فیلم «یاس»، اعضای هیات انتخاب و داوری این بخش معرفی شدند.

فرهاد توحیدی، حبیب احمدزاده و رضا مقصودی در سومین جشنواره فیلم «یاس»، طرح و ایده‌های رسیده به دبیرخانه را انتخاب و به داوری آثار می‌پردازند.

سومین جشنواره فیلم «یاس» در ۵ بخش مسابقه ایران، مسابقه فیلم‌های پویانمایی بلند، مسابقه سینما - ویدیو، مسابقه طرح و ایده فیلمنامه، مسابقه مواد تبلیغی و اطلاع‌رسانی و مسابقه بین‌الملل برگزار می‌شود که امسال چشم‌انداز آسیا به بخش مسابقه بین‌الملل اضافه شد.

موسسه رسانه‌های تصویری در سومین جشنواره بین المللی فیلم ویدیویی «یاس» بخش مسابقه «طرح و ایده فیلمنامه» را با توجه به اهمیت نقش فیلمنامه در ارتقای آثار سینمایی و ویدیویی و همچنین کشف استعدادهای جوان در حوزه فیلمنامه نویسی با هدف بالا بردن سطح کمی و کیفی ادبیات نمایشی و ارزیابی طرح ها و ایده های نو برگزار می‌کند.

سومین جشنواره بین‌المللی فیلم ویدیویی «یاس» اول تا ششم مهر ماه سال جاری به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار می‌شود.

 

http://www.mehrnews.com/news/2865394/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D9%87%D9%8A%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D9%88-%D8%A7%D9%8A%D8%AF%D9%87-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1

 

 

 

 

کریم(عرش) پورزارعی از فیلم نامه نویسان و مستندسازان سینمای ایران دار فانی را وداع گفت.

جامعه اصناف سینمای ایران ضمن عرض تسلیت به خانواده ایشان و همکاران سینمایی، به اطلاع می رساند مراسم تشییع این هنرمند فقید روز پنجشنبه 01/05/1394  ساعت 11 صبح از خانه سینما (خیابان وصال جنوبی) برگزار می شود

.

عرش پورزارعی در سال 1327 در تبریز متولد شد. وی نگارش بیش از 70 فیلمنامه کوتاه و بلند سینمایی را به عهده داشته و در زمینه عکاسی و نقاشی نیز فعال بود و آثار او به جشنواره های مختلف راه پیدا کرد. وی در فیلم های سینمایی و مجموعه های تلویزیونی زیر نیز ایفای نقش کرده است:

ملکوت (1355) ، کلاغ (1356)، سفیر (1361) ، دادشاه (1362)، عیاران و طراران (1364)، جدال (1365)، حماسه دره شیلر (1365)، کانى مانگا (1366)، سازمان4 ( 1366)، عروسى خون (1377) ، دیدار (1373)، مرد پنجم (1373) ، شیخ مفید (1374)، بازی با مرگ (1374)، معجزه خنده (1375)، مرد عوضی (1376)، جنگجوی پیروز(1377)، سگ کشی (1379.

 

پس از برگزاري موفقیت آمیز پنج دوره کلاسهای «آموزش تخصصی نقد فیلم»، ششمین دوره این کلاسها با حضور ۶۵ هنرجو از اوایل مردادماه سال جاری در بنیاد سینمایی فارابی تشکیل می شود.

 به گزارش مدیریت ارتباطات بنیاد سینمایی فارابی؛ مدیر مرکز آموزش گفت: در ششمین دوره از کلاسهای "آموزش نقد فیلم"موضوعاتی چون: آداب نقدنویسی و شیوه نگارش، آشنایی با تاریخچه نقد، آشنایی با تاریخ سینمای ایران و جهان، جامعه شناسی سینما، معناشناسی سینما، اقتباس شناسی، نشانه شناسی فیلم، شناخت جریانها، آشنایی با سازوکارهای ساختاری اثر سینمایی و آشنایی با فیلمنامه نویسی با رویکرد نقد فیلم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 سعید افراسیابی با تاكيد بر تخصصي بودن اين دوره ها به اهداف آموزشي این کلاس ها از جمله نقد صحیح آثار سینمایی اشاره کرد و افزود: سینمای بالنده نیازمند نقد و تحلیل است تا از آسیب های احتمالی دور شود. به همین دلیل ایجاد فضا برای پرورش نسل جوان در حوزه نقد فیلم و شناخت استعدادها از ضرروت های سینمای کشور به شمار می رود که دوره نقد فیلم بنیاد سینمایی فارابی بر این اساس شکل گرفته است.

وی ادامه داد: تلاش می کنیم تا هنرجویان این دوره‌ها با سینمای ارزشی و دینی ایران و سایر کشورها آشنا شوند. با تکیه بر این دو رویکرد و به واسطه ایجاد فضای نقد منطقی، سعی براین است تا سطح سلیقه مخاطبین سینما ارتقا یابد.
افراسیابی  اظهار داشت: علاقه‌مندان برای شرکت در ششمین دوره کلاس‌های آموزش تخصصی نقد فیلم، که در سالن نمایش بنیاد برگزار می شود، می‌توانند حداکثر تا تاریخ ۳۱