چهارشنبه, 23 تیر 1395 13:28

پیشنهادهایی به دوستان فیلمنامه نویس درباب عقد قرارداد نگارش فیلمنامه

Written by 
Rate this item
(4 votes)

پیشنهادهایی به دوستان فیلمنامه نویس درباب عقد قرارداد نگارش فیلمنامه

فیلمنامه نویسان به هنگام عقد قرارداد نگارش ، برای تثبیت هویت هنری خود و حقوق مادی و معنوی آثارشان خوب است به نکات زیر هم توجه کنند:

1.      در عنوان بندی آغازین فیلم ، نام نویسنده باید پیش از نام دو ضلع اصلی تولید فیلم یعنی تهیه کننده و کارگردان بیاید.

2.      حفظ حق چاپ و انتشار فیلم نامه به صورت کتاب در قرارداد به فیلمنامه نویس واگذار گردد.

3.      حق بازنویسی ویا هرگونه تغییر توسط نویسنده (یا دیگری)  باید حتما در قرارداد ذکر شود.

4.      عنوان بندی فیلمها همیشه محل مجادله  بین فیلمنامه نویس و کارگردانها بوده است (چه کارگردانها  در نگارش متن همکاری داشته باشند و چه نه ) بهتر است در متن قرار داد تکلیف این موضوع به طور دقیق روشن شود.

5.      یکی از مهمترین دغدغه های  فیلم نامه نویسان ، عدم اطمینان به تولید اثرشان در مدتی معین است که به محبوس شدن متن در زندان شرایط تولید می انجامد. بهتر است در متن قرارداد ، جمله زیر گنجانده شود: " اگر تهیه کننده طی - مثلا- سه سال موفق به تولید متن نشد، قرارداد اولیه خود به خود نامعتبر تلقی می شود و نویسنده حق دارد با تهیه کننده ی دیگری وارد گفت و گو شود"

6.       . لزوماً دریافت آخرین مبلغ قرار داد نگارش نمی بایست منوط به دریافت پروانه ساخت یا پیش تولید اثر سینمایی باشد  بلکه با ارائه نسخه نهایی اصلاح شده فیلمنامه ، میبایست با فیلمنامه نویس تسویه حساب شود.

7.      در تهیه یک اثر با ارزش سینمایی نحوه تعامل فیلمنامه نویس با تهیه کننده و کارگردان بسیار مهم و موثر است. در  صورت علاقه ی نویسنده و توافق با کارگردان و تهیه کننده، فیلمنامه نویس می تواند بر مراحل پس از نگارش فیلم نامه نظارتی موثر و زیبایی شناسانه داشته باشد. رابطه ی بین کیفیت دور خوانی، کمک به انتخاب عوامل و بر طرف کردن مشکلات پیش بینی نشده ی متن، هنگام پیش تولید، فیلمبرداری و تدوین، می تواند تعیین کند که آیا هویت نویسنده به عنوان شخصیتی حقیقی عملا بر فیلم موثر بوده یا نه. این همان نکته ای ست که نویسنده را ، بی آنکه جایی در قرارداد ذکر شده باشد، به یکی از صاحبان واقعی فیلم تبدیل می کند.

8.      ثبت یک طرح یا فیلمنامه در بانک فیلمنامه خانه سینما مرجع معتبر و قابل ارجاع اولین مناقشات حقوقی است. به همه همکاران پیشنهاد میشود آثار خود را در ابتدا حتماً در بانک فیلمنامه به ثبت برسانند.

9.      امکان بروز اختلاف بین دو طرف قراردادها بسیار  محتمل است حتماً در هنگام عقد قرارداد حَکم و داوری  مطمئن و معتبر برای بررسی دعاوی احتمالی معین کنید . شورای داوری خانه سینما اساساً به همین دلیل طراحی و سازماندهی شده است و طرفهای قرار داد میتوانند آنرا حکم بین خود قرار داده و در قراردادها به آن اشاره کنند.

 

Read 5630 times Last modified on چهارشنبه, 23 تیر 1395 13:36

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.